Organový koncert Gail Archer

V sobotu 1. septembra 2018 o 19:00 sa uskutoční vo Veľkom kostole Organový koncert GAIL ARCHER, profesorky a riaditeľky hudby na Barnard College, Columbia University v New Yorku.

Dramaturgia koncertu zahŕňa mimoriadne zaujímavé diela organovej literatúry. Viaceré skladby zaznejú na Slovensku po prvý krát (C. A. Kjui, S. M. Ljapunov, A. K. Glazunov, A. Šaverzašvili).

Vstup voľný.

***

Gail Archer pôsobí ako koncertná organistka, zborová dirigentka a pedagogička. Pravidelne realizuje CD nahrávky s prihliadnutím na výročia skladateľov a špeciálne dramaturgické témy. Pri 100. výročí narodenia O. Messiana nahrala ako prvá americká organistka kompletné organové dielo skladateľa. Túto nahrávku označil Time Out New York za najlepšiu v oblasti klasickej hudby za rok 2008. Pre vydavateľstvo Meyer Media nahrala albumy „The Muse’s Voice“ / Hlas múz (s hudbou žien skladateliek J.Higdon, J.Bingham, N.Boulanger a J. Demessieux), Franz Liszt: Uhorská rapsódia, J. S. Bach: Transcendentný génius, „Mystik v tvorbe“ (O.Messiaen) a v roku 2017 CD s názvom „ A Russian Journey „ / Ruská cesta (skladby C. Kjui, S. Ljapunova, A. Glazunova, S. Slonimského, A. Šaverzašviliho, M. Mussorgského); pre vydavateľstvo CALA Records CD Orpheus v Amsterdame so skladbami J. P. Sweelincka a jeho žiakov.

V roku 2017 absolvovala európske turné v Nemecku, Taliansku, Veľkej Británii, Poľsku, na Ukrajine a v Rusku.

Je zakladateľkou medzinárodnej siete Mussforum, ktorá má za cieľ propagovať umeleckú tvorbu žien-organistiek. G. Archer pôsobí v súčasnosti ako riaditeľka hudby na Barnard College, Columbia University, kde vedie spevácky zbor Barnard-Columbia Chorus a súčasne je organsitkou na Vassar College. Je tiež riaditeľkou cyklu koncertov-organových recitálov v Centrálnej synagóge v New Yorku.

Organový koncert Gail Archer 2018

Organový koncert Gail Archer 2018